Jak zrobić przelew z karty kredytowej?

Blog
30.07.2019

Karta kredytowa zwykle kojarzy się z możliwością dokonania płatności w stacjonarnym sklepie albo przez Internet. Warto zdawać sobie sprawę, że „kredytówki” mają więcej możliwości. Przy pomocy takich kart płatniczych można na przykład wypłacać gotówkę z bankomatu albo dokonywać przelewów bankowych na inne konto. Postanowiliśmy dokładnie wytłumaczyć, na czym polega ten drugi wariant (tzn. przelew bankowy z rachunku karty kredytowej). Zwykle wiąże się on z dodatkowymi kosztami naliczanymi przez bank (prowizją). Tym niemniej, niektóre osoby chętnie wykorzystują możliwość zasilenia innego rachunku przy pomocy środków pochodzących z karty kredytowej.Przelew z rachunku karty kosztuje 1% - 8% pożyczonej sumy

Praktycznie każdy krajowy bank oferujący karty kredytowe, udostępnia możliwość wykonania przelewu z rachunku „kredytówki”. Takie transfery pożyczonych pieniędzy z karty kredytowej na inne konto są bowiem korzystne dla banków. Wynika to ze stosunkowo wysokiego poziomu naliczanych kosztów. Po sprawdzeniu tabel opłat i prowizji najpopularniejszych krajowych banków można stwierdzić, że zerowe koszty przelewu z karty kredytowej są rzadkością. Znacznie częściej można spotkać się z prowizją za opisywany przelew wynoszącą od 1% do 8% przesyłanej kwoty. Takie rozwiązanie oznacza wzrost kosztów przelewu o około 1% - 8%. Warto podkreślić, że prowizje za bankowy przelew z rachunku karty kredytowej bardzo często przewidują pewien minimalny limit naliczanego kosztu (np. 10 zł przy prowizji wynoszącej 2,00%).

Bank może traktować przelew jak transakcję gotówkową

W kontekście bankowych przelewów z karty kredytowej, warto również wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii. Wiąże się ona ze zróżnicowaną polityką krajowych banków oferujących „kredytówki”. Niektóre takie instytucje traktują przelew z rachunku karty (np. na konto dostawcy energii) jako operację bezgotówkową. Taka klasyfikacja oznacza, że posiadaczowi karty będzie przysługiwał okres bezodsetkowy wynoszący zwykle 50-60 dni. Spłata całości długu przed upływem wspomnianego okresu, skutkuje nienaliczeniem odsetek. Jeżeli posiadacz karty regularnie korzysta z okresów bezodsetkowych, to koszty „kredytówki” ograniczają się tylko do opłat rocznych lub miesięcznych. Niektóre banki niestety traktują przelew środków z rachunku karty kredytowej jako operację gotówkową (tzn. podobnie jak wypłatę pieniędzy z bankomatu). Taka polityka banków oznacza, że odsetki za pożyczoną kwotę są naliczane już od pierwszego dnia po skorzystaniu z limitu kredytowego. Jeżeli nasz bank traktuje przelew z rachunku karty jako transakcję gotówkową, to warto pomyśleć o jakimś innym rozwiązaniu.


Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się