Płatności mobilne a płatności elektroniczne – co w przyszłości zdominuje rynek?

Blog
08.03.2019

Rynek polski jest jednym z rynków, które najszybciej adaptują innowacje w sektorze finansowym i chętnie korzystają ze wszelkich nowinek płatniczych. Dzięki temu rozwój płatności następuje niezwykle dynamicznie. Jeszcze nie tak dawno płatności elektroniczne były nowością, dzisiaj zdecydowana większość wybiera wygodne i szybkie w użyciu płatności mobilne. Jak sytuacja będzie kształtowała się w najbliższym czasie?

Według przeprowadzonego przez VISA badania wynika, że ponad dwie trzecie ankietowanych Polaków korzystała z płatności cyfrowych – portfeli elektronicznych, poprzez zapisanie danych karty w sklepie internetowym czy płatności mobilnych. Zamiłowanie Polaków do nowości oraz pełna gotowość na szybkie wdrażanie innowacji przez banki sprawiają, że nowoczesne rozwiązania szybko przyjmują się na rynku. Konsumenci oczekują bezpiecznych i wygodnych zakupów oraz bezproblemowych płatności z poziomu urządzeń mobilnych. Sięgają po wszystkie metody, które pozwalają oszczędzić czas i zminimalizować korzystanie z kilku produktów. Możliwość dokonania płatności jedynie za pomocą smartfona to kolejny krok w stronę technologii przyszłości.Przyszłość płatności bezgotówkowych

Badania konsumentów pokazują, że najczęstszym wyborem ankietowanych jest karta. To sposób płatności wybierany przez 86% zapytanych osób. Kolejną pozycję zajęła gotówka (61%), a miejsce trzecie smartfon (35%). W badaniu najmniej procent bo jedynie 15 uzyskał przelew. W przypadku płatności mobilnych widzimy wzrost względem ubiegłych lat i prognozujemy, że w najbliższym czasie przechylą się znacznie na rzecz transakcji wykonywanych telefonem. Obecnie obserwujemy rozwój innowacyjnych płatności mobilnych. Od kilku lat na rynku z powodzeniem działa BLIK oraz HCE. Pierwsza metoda polega na generowaniu przez aplikację mobilną banku jednorazowych kodów, które należy wprowadzić w czytnik w sklepie stacjonarnym, w odpowiednie pole podczas płatności on-line czy wypłacając gotówkę z bankomatu. Płatności zbliżeniowe HCE działają na zasadzie płatności smartfonem jak kartą debetową – poprzez zbliżenie go do terminala lub ewentualnym zatwierdzeniu płatności. Technologia ta dostępna jest na telefonach z systemem Android i uruchomionym modułem NFC. Nowe metody płatności mobilnych, które aktualnie podbijają rynek to Google Pay i Apple Pay.

Aplikacja stworzona przez Google działa jak portmonetka elektroniczna. Podpinamy do niej kartę debetową i kredytową wybranych banków.Usługa opiera się na technologii HCE, co pozwala swobodnie płacić zbliżeniowo telefonem z systemem Android. Posiadacze produktów firmy Apple mogą skorzystać z dedykowanej na te urządzenia metody płatności zbliżeniowej – Apple Pay. Podobnie, jak w przypadku Google Pay dodajemy do elektronicznego portfela kartę płatniczą. Zanim transakcja zostanie sfinalizowana, należy potwierdzić ją odciskiem palca, co wpływa na jeszcze większe bezpieczeństwo tej metody.

Przyszłość należy do…?

Rozwój strefy finansowej w Polce rozwija się niezwykle dynamicznie. To, co jeszcze dziesięć lat temu było rewolucją, dzisiaj jest na porządku dziennym. Użytkownicy poszukują oszczędności czasu, wygody i zintegrowanych rozwiązań. Taki komfort dają płatności mobilne, które z roku na rok będą jeszcze bardziej zaawansowane. Transakcje wykonywane za pomocą smartfona lub innego urządzenia mobilnego wysuną się na prowadzenie. Metody płatności, takie jak wirtualna portmonetka, aplikacje telefoniczne czy BLIK już dzisiaj cieszą się popularnością, która będzie stale rosła zostawiając płatności elektroniczne w tyle.


Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się