Płatności mobilne – garść informacji

Blog
24.01.2019

Powszechny dostęp do smartfonów sprawia, że przenosimy do nich większość naszego życia – media społecznościowe, zakupy, naukę języków czy płatności mobilne. Choć korzystanie z aplikacji bankowych na telefonie stało się już normą to nadal budzi ono obawy o bezpieczeństwo transakcji. Zupełnie niesłusznie, ponieważ nowoczesne płatności mobilne są maksymalnie dopracowane pod względem ochrony danych.

Gdy chodzi o bezpieczeństwo związane z naszymi finansami oraz wrażliwymi danymi, nie chcemy chodzić na żadne kompromisy. Płatności internetowe znacznie podniosły jakość życia użytkowników, dały dostęp do wielu produktów i usług oraz wpłynęły na codzienny komfort. Dzięki elektronicznym transferom gotówki rozwinęły się sklepy internetowe, które dzisiaj mogą zaoferować klientom szeroki wachlarz narzędzi do płatności. Co ważne, transakcje te są nie tylko szybkie i bezproblemowe, ale przede wszystkim bezpieczne.Aplikacja a bankowość internetowa

Bankowe aplikacje mobilne wymagają takiej samej autoryzacji przelewów jak e-konto, na które logujemy się za pomocą laptopa, komputera czy tabletu. Ponadto limity przelewów w obu przypadkach definiowane są przez użytkownika. Pozwala to na kontrolowanie wydatków, ale także samego konta. Warto zaznaczyć, że firmy oferujące systemy płatnicze i pośredniczące w transakcjach nadzorowane są przez instytucje kontrolujące banki. Oznacza to najwyższe standardy bezpieczeństwa, tak samo zaawansowane, jak w przypadku bankowości tradycyjnej.

Uregulowania prawne i certyfikaty

Bezpieczeństwo transakcji mobilnych to nie specjalny bonus od banku, ale warunek, który ten musi spełnić wobec prawa. Regulują to m. in. dyrektywy Parlamentu Europejskiego Payment Services Directive (PSD, PSD2) czy polska ustawa o usługach płatniczych. O ochronie świadczą także międzynarodowe certyfikaty. Przykładowym dokumentem jest światowy standard (PCI DSS) zatwierdzony przez organizacje płatnicze (Visa, Mastercard) w celu ochrony danych osobowych posiadaczy kart oraz danych o samych instrumentach płatniczych. Jak widać aplikacja mobilna musi spełnić szereg wymogów bezpieczeństwa bez wyjątków.Przyszłość płatności mobilnych

Rynek płatności elektronicznych zmienia się i rozwija w zawrotnym tempie. Jednym z najważniejszych kwestii jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa. Dużą i stale rosnącą popularnością cieszą się np. e-wallety. Podczas ich użytkowania dane płatnika nie są nigdzie zapisywane i nie ma możliwości ich przejęcia. Płatności typu Google Play czy Apple Pay to przyszłość płatności mobilnych. Nie tylko pozwalają na wygodne i funkcjonalne transakcje, ale przede wszystkim gwarantują ich wyjątkowe bezpieczeństwo.


Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się