Jakie metody płatności wybierają konsumenci? Omówienie obecnych trendów

Blog
29.12.2020

Odejście od transakcji gotówkowych na rzecz płatności bezgotówkowych obserwujemy od kilku lat. Trend ten mocno pogłębiła pandemia, podczas której dla wielu osób codziennością stały się zakupy w sklepach internetowych, a transakcje stacjonarne – zgodnie z zaleceniami – powinny zostać w miarę możliwości opłacane kartą. Jak zmieniają się wybory konsumentów w kwestii płatności?

Wzrost popularności zakupów przez internet przełożył się na najczęściej wybierane metody płatności. Jak wynika z badania ING, analizującego zachowania i postawy konsumentów wobec zagadnień finansowych, większość (41%) respondentów robi zakupy przez internet co najmniej raz w miesiącu, a 29% ankietowanych Polaków nawet raz w tygodniu. Najwięcej osób płaci za te zakupy tzw. szybkim przelewem lub kartami zapisanymi w aplikacji. Jednocześnie 18% badanych przyznało, że transakcje opłaca BLIKiem.

Płatności przez internet vs. płatności w sklepie stacjonarnym

Ciekawym zjawiskiem jest różnica w preferowanych metodach płatności w zależności od urządzenia, na którym dokonywana jest transakcja. Osoby korzystające z komputera najczęściej płacą szybkim przelewem (72% badanych), ale w przypadku zakupów przez urządzenie mobilne dokonują płatności BLIKiem (81% badanych). W 2019 roku, w tradycyjnych sklepach konsumenci najchętniej wybierali gotówkę, zaraz za nią płatność kartą debetową, a na końcu – kartą kredytową. W roku 2020, w trakcie panującej pandemii możemy jednak zauważyć zmianę na rzecz płatności bezgotówkowych. Według badania Pollster, co 12 Polak deklaruje, że nie używa gotówki.

Trzy najchętniej wybierane metody płatności

Obecnie możemy zauważyć trzy metody, które preferują Polacy dokonujący płatności bezgotówkowej:

  • Pay-by-link – najpopularniejsza metoda, która pozwala opłacić zakupy poprzez operatora płatności. Na ten rodzaj transakcji decyduje się ponad 3/5 badanych w celu finalizacji zakupów. Proces płatności e-payment jest bardzo prosty i bezpieczny. Wystarczy wybrać z listy swój bank, zalogować się na swoje konto i potwierdzić przelew. Co ważne, pośrednicy szybkich płatności są objęci monitoringiem Komisji Nadzoru Finansowego i działają jako krajowe instytucje płatnicze,
  • Karta płatnicza – już w II kwartale 2019 roku Narodowy Bank Polski opublikował statystyki mówiące o tym, że Polacy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych. Według tych informacji, aktywnych jest 42 milionów kart, które wykonały transakcje na łączną kwotę 200 miliardów złotych. Oczywiście liczby te stale rosną zarówno pod względem korzystania z kart debetowych, jak i kredytowych w płatnościach internetowych i stacjonarnych,
  • BLIK – w ostatnich miesiącach pozycja BLIK-a mocno poszła w górę. Wygodne zakupy w sklepach internetowych i stacjonarnych, szybkie transakcje, wpłacanie i wypłacanie gotówki w bankomatach, przelewy zagraniczne – a wszystko to szybko, sprawnie, bezpiecznie i za pomocą telefonu. Metoda ta cieszy się największą popularnością w segmencie sprzedaży internetowej.

BLIK płatnością przyszłości?

Zgodnie z udostępnionymi przez BLIK statystykami z I kwartału 2020 roku, możemy zaobserwować znaczną tendencję wzrostową w korzystaniu z tego sposobu płatności. W pierwszych trzech miesiącach poprzedniego roku dokonano już 57,5 miliona transakcji za pomocą tego systemu. W porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku, to blisko dwukrotnie więcej! Natomiast w tym samym okresie 2018 roku płatności BLIK-iem było prawie sześć razy mniej.

Transakcje bezgotówkowe nabierają na znaczeniu i nie zapowiada się, aby kolejne miesiące miały to zmienić. Warto jednak bacznie przyglądać się sytuacji by wiedzieć, jakie sposoby płatności staną się niebawem reliktem przeszłości, a jakie wzmocnią swoją pozycję.

Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się