Bezpieczne zakupy w Black Friday i Cyber Monday

Blog
26.11.2020

Black Friday i przypadający tuż po nim Cyber Monday to prawdzie święta zakupowe, które od pewnego czasu goszczą już na stałe w naszych kalendarzach. Jest to nie tylko świetna okazja na wcześniejszy zakup prezentów świątecznych, ale także możliwość trafienia naprawdę korzystnych promocji na produkty, które od dawna mieliśmy na liście.

Black Friday 2020 inny niż wszystkie

W tym roku zdecydowana większość zakupów będzie miała miejsce w sklepach internetowych – głównie z uwagi na ograniczenia w działalności sklepów stacjonarnych, w związku z pandemią. Sprzedawcy zatem całą swoją uwagę skupiają na akcjach specjalnych przygotowanych nie tylko na poniedziałek 30.11 (Cyber Monday), ale również na cały weekend zaczynający się już w piątek 27.11 (Black Friday). W wielu sklepach trafić można bowiem na duże przeceny oznaczane jako Black Weekend, czy nawet Black Week.

O tym, jakie działania powinny podjąć sklepy, żeby przygotować się na okres wielkich wyprzedaży pisaliśmy w artykule: Jak wykorzystać przedświąteczny BOOM sprzedażowy?

Kilka zasad bezpiecznych zakupów

Dla kupujących te parę dni przypadające w końcówce roku, to szansa na spore oszczędności. Jednak w gąszczu okazji i mega promocji trzeba zachować czujność, zdrowy rozsądek i pamiętać o kilku zasadach bezpiecznych zakupów, które mogą uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami.

  • Uważaj na pozorne okazje, gdy przy produkcie pojawia się oznaczenie o niższej cenie, a de facto jest ona taka sama lub nawet wyższa.
  • Uważaj na podróbki, oprócz zdjęć produktu zwróć też uwagę na producenta i opis – jeśli budzą Twoje wątpliwości skontaktuj się ze sprzedawcą (najlepiej mailowo) i poproś o doprecyzowanie.
  • Sprawdź czy ceny nie są zbyt wygórowane lub podejrzanie niskie. A dzięki porównaniu w kliku sklepach czy portalach będziesz w stanie także znaleźć najlepszą ofertę.
  • Sprawdź komentarze o sprzedawcy i jego aktywność w social mediach, albo zapytaj o opinię znajomych lub innych klientów na forach.
  • Sprawdź warunki dostawy – jaki jest koszt i szacowny czas oczekiwania. Wydłużony termin dostawy powinien wzbudzić podejrzenia, jeśli produkt nie jest personalizowany i przygotowywany specjalnie dla ciebie.
  • Sprawdź czy na stronie sklepu jest zamieszczony regulamin (jakie są warunki zwrotu i możliwości reklamacji) oraz dane kontaktowe sprzedającego.
  • Sprawdź czy połączenie jest szyfrowane (SSL), czy na pasku adresu znajduje się zielona kłódka. To zwiększa bezpieczeństwo danych, które podajesz w trakcie zamówienia i płatności.
  • Korzystaj z płatności on-line od sprawdzonych dostawców jak Przelewy24, Dotpay czy eCard. Dzięki temu sprzedawca szybciej otrzyma wpłatę za zamówienie i szybciej rozpocznie realizację zamówienia.
  • Zaplanuj co chcesz kupić i jaki budżet możesz przeznaczyć na zakupy.

Infografikę jak bezpiecznie kupować w internecie znajdziesz TUTAJ

Zakupy internetowe dzięki swojej dostępności 24/7 dają możliwość zapoznania się z ofertą wielu sklepów jednocześnie i porównania cen oraz asortymentu. To z kolei pozwala na spokojne przeanalizowanie promocji i sprawdzenie informacji o sprzedającym, aby mieć pewność, że otrzymamy właściwy produkt w jak najlepszej cenie. Warto przygotować się wcześniej na wyprzedaże przypadające na koniec listopada, zrobić listę interesujących nas rzeczy i tylko polować na okazję. W ten sposób będziemy mieć większą kontrolę nad wydatkami, choć w gąszczu okazji łatwo stracić głowę i wydać czasem więcej niż początkowo planowaliśmy.

Życzymy udanych zakupów!

Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się