Tylko wiarygodni sprzedawcy

Blog
26.10.2017

AML (ang. anti-money laundering) i KYC (ang. Know your customer) to pojęcia funkcjonujące w branży od dłuższego czasu, niemniej wciąż dla większości z nas brzmiące dość tajemniczo. Co oznaczają dla branży finansowej i klientów korzystających z jej usług? Co gwarantują i czy mają realny wpływ na biznes? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te pytania i rozwiewamy wątpliwości.Poznaj swojego klienta

KYC (ang. Know your customer), czyli w tłumaczeniu: „poznaj swojego klienta”, to pojęcie określające procedurę, jaką zobowiązane są przeprowadzać instytucje finansowe celem zidentyfikowania swoich klientów. Innymi słowy, jest to weryfikacja, prowadząca do poznania klienta i zrozumienia profilu jego działalności w celu wydania trafnej oceny ryzyka, oraz zapewnienia ochrony przed działaniami przestępczymi.

Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych procedura KYC jest standardowym działaniem w ramach Programu Identyfikacji Klienta. Obecnie polityka KYC nabiera globalnie jeszcze większego znaczenia w kontekście rozpoznania oszustw finansowych, prania brudnych pieniędzy (ang. anti-money laundering ) i finansowania terroryzmu.

AML (ang. anti-money laundering) regulowane jest ustawą z 2000r. o praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Problem ten w Polsce istnieje - tylko w 2013 roku Główny Inspektor Informacji Finansowej wszczął 1882 postępowania i wystosował ponad 150 powiadomień o popełnieniu przestępstwa prania pieniędzy, szacowanych łącznie na ponad 15 mld złotych! Weryfikacja klientów przez instytucje finansowe jest więc niezbędna, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno partnerom biznesowym jak i klientom końcowym.

Weryfikacja danych a Przelewy24

Weryfikacja tożsamości partnera stanowi integralną część procedury rejestracyjnej w Przelewy24. Jej potwierdzenie może się odbyć na podstawie dokumentu tożsamości, którym w naszym kraju jest dowód osobisty lub paszport. Ze względu na charakter prowadzonej przez serwis Przelewy24 działalności, która odbywa się za pośrednictwem internetu, partner biznesowy może potwierdzić swoją tożsamość wysyłając skan dokumentu, co stanowi dla niego rozwiązanie najszybsze i najwygodniejsze. Co ważne, w celu zachowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa, serwis w żaden sposób nie przetwarza pozyskanych dokumentów, a po zakończonej weryfikacji są one trwale usuwane.

Jako serwis świadczący usługi finansowe, Przelewy24 podlega kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. W związku z tym oraz w myśl przepisów polskiego prawa, jest zobligowany do przestrzegania procedur weryfikacji partnerów niezależnie od rodzaju, typu czy prestiżu instytucji. Partnerami biznesowymi serwisu Przelewy24, poza sklepami online, są wszelakie instytucje: Ministerstwa, Urzędy Wojewódzkie, uczelnie Państwowe, teatry, w tym Teatr Narodowy oraz inne instytucje kultury, itp.– wszystkie te podmioty przechodziły identyczną procedurę. Zgodnie z treścią art. 8b ust. 1 polskiej ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, instytucje finansowe, takie jak Przelewy24 stosują wobec swoich klientów środki bezpieczeństwa finansowego. Polegają one na weryfikacji tożsamości osób upoważnionych do reprezentowania partnera biznesowego.

Czasem prośba o przesłanie kopii dokumentów tożsamości w celu weryfikacji może budzić wątpliwość i niechęć, należy jednak pamiętać, że działania te, stosowane w myśl przepisów prawa, podyktowane są wyłącznie troską o zapewnienie maksimum bezpieczeństwa zarówno partnerom biznesowym jak i ich klientom. Grono 65 000 firm i instytucji współpracujących z Przelewy24 to zweryfikowani i wiarygodni partnerzy. Klient indywidualny, płacący przez Przelewy24, ma pewność, że jego pieniądze są bezpieczne, a dzięki skrupulatnej weryfikacji każdego partnera przeprowadzanej przez serwis, ma gwarancję, że dany sprzedawca jest rzetelnym przedsiębiorcą.

Czy wysyłanie dokumentów tożsamości w celu weryfikacji jest więc niezbędne? Niektóre instytucje finansowe rezygnują z tego kroku weryfikacji, zwiększając tym samym ryzyko potencjalnych oszustw i obniżając poziom bezpieczeństwa swoich klientów. Należy więc pamiętać, że weryfikacja serwisu Przelewy24 poprzez skan dowodu tożsamości, która może sprawiać wrażenie niepotrzebnej straty czasu, czy dodatkowej online’owej „papierologii”, to nic innego jak dodatkowe zabezpieczenie dla obu stron potencjalnych transakcji. Dla partnera biznesowego jest to ważny krok do znalezienia się w gronie rzetelnych, godnych zaufania sprzedawców.

Zespół Przelewy24

Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się