Rewolucyjne metody płatności, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie

Regularnie przeprowadzane badania mówią, że Polacy nie chcą korzystać z gotówki. Jej miejsce zajmują nowoczesne sposoby płatności, które są szybkie, wygodne i bezpieczne. Łatwo adaptujący nowości rynek to doskonałe miejsce do wprowadzania rewolucyjnych rozwiązań, które z czasem przekształcają się w regularnie stosowane metody płatności.

Na przestrzeni lat każda nowa metoda płatności była rewolucją. Pierwsze przelewy bankowe, następnie płatności zbliżeniowe, BLIK czy wirtualna portmonetka to naturalna ewolucja, która ma na celu zoptymalizowanie transakcji, zaoszczędzenie czasu oraz wygodę użytkowników.BLIK – płatności bez karty

Obecnie silnym trendem, jaki obserwujemy w sektorze płatności jest przeniesienie ich do urządzeń mobilnych. Za pomocą smartfona lub tabletu możemy wykonać większość transakcji, bez potrzeby posiadania karty, zatwierdzania PINem czy innych potwierdzeń. Jednym z rewolucyjnych rozwiązań, które stale się zmienia i dynamicznie rozwija jest BLIK. To metoda działająca we współpracy z aplikacją bankową i polegająca na wygenerowaniu podczas płatności w sklepie stacjonarnym, online lub przy wypłacie środków z bankomatu specjalnego kodu, który po wpisaniu w odpowiednie miejsce automatycznie zrealizuje płatność. Twórcy BLIKa nie poprzestają jednak na tej formie realizacji płatności i już zapowiadają rewolucję, polegającą na płatnościach zbliżeniowych. Dzięki temu transakcje będą jeszcze bardziej wygodne, bez konieczności wpisywania kodu, jedynie za pomocą telefonu i aplikacji bankowej.

Google Pay i Apple Pay – wirtualna portmonetka w smartfonie

Na przeciw potrzebom i wymaganiom użytkowników wychodzą giganci, tacy jak Google czy Apple. Stworzona przez Google metoda Google Pay to specjalna aplikacja mobilna, działająca na zasadzie mobilnej portmonetki. Podpina się do niej kartę debetową lub kredytową wybranego banku, aby następnie móc płacić zbliżeniowo telefonem. Usługa oparta jest na technologii HCE i wymaga systemu Android w wersji 4.4 i nowszej, a także aktywny moduł NFC w smartfonie. W tej chwili Google Pay dostępny jest dla klientów większości banków w Polsce. Użytkownicy systemu iOS, posiadający jedno z urządzeń marki Apple (Iphone, iPad, AppleWatch czy MacBook) także mogą skorzystać z podobnego rozwiązania. Do portfela Apple Pay dodaje się karty płatnicze współpracujących banków i płaci nimi zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w aplikacjach. Dodatkowym zabezpieczeniem w tym przypadku jest potwierdzenie transakcji odciskiem palca.Autentykacja biometryczna – rewolucja w zatwierdzaniu

Wykorzystanie biometrii do indywidualnego zabezpieczania transakcji było tylko kwestią czasu. Od dawna mamy możliwość blokowania w ten sposób komputerów lub smartfonów, a teraz przyszedł czas na zastosowanie jej w sektorze finansowym. Możliwość zatwierdzenie przelewu skanem linii papilarnych, rozpoznaniem twarzy lub mowy to oszczędność czasu, brak możliwości podrobienia „hasła”, a tym samym rezygnacja z dużej ilości haseł, pinów i zabezpieczeń, które obecnie wymagane są przez banki, ich aplikacje oraz metody płatności. Wykorzystanie zabezpieczeń biometrycznych to ogromny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa danych. Obok znanych już odcisków palców możliwości są znacznie większe. W celu identyfikacji można wykorzystać kształt twarzy, tęczówkę, układ naczyń krwionośnych dłoni, sposób chodzenia, a nawet bicie serca!

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Istnieją już pilotażowe karty płatnicze czytające linie papilarne, a nawet oprogramowanie, pozwalające samochodowi na opłacenie biletu parkingowego. Prognozuje się, że już w 2020 roku na całym świecie będzie aż 250 milionów płacących samochodów. Rewolucja jest na wyciągnięcie ręki i tylko kwestią czasu jest, kiedy stanie się codziennością.


WRÓĆ DO BLOGA

2   X
2019

Dziękujemy za udział w Kongresie E-Commerce

25 i 26 września wzięliśmy udział w Kongresie E-Commerce w Warszawie.
25   IX
2019

Dziękujemy za udział w Retail Challenge

11 września odbyła się konferencja Retail Challenge, czyli forum liderów sektora handlu.
19   IX
2019

Konferencja w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie

11 września pracownicy Przelewy24, specjaliści w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa, wzięli udział w konferencji dotyczącej bezpieczeństwa sektora finansowego.