Prognozy na 2020 rok – co nas czeka w najbliższych miesiącach?

Blog
20.01.2020

Miniony rok był przełomowy dla branży FinTech. Wprowadzenie unijnej dyrektywy PSD2, a także związane z innowacjami prace KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) utwierdzają nas w przekonaniu, że przed nami kolejne pozytywne zmiany. Polska szybko rozwija się technologicznie, a więc zwiększenie udziału sztucznej inteligencji i wprowadzenie dodatkowych udogodnień to tylko kwestia czasu. Jak będzie wyglądać najbliższy rok?

Dynamicznie rozwija się polski rynek e-commerce. Z raportu przygotowanego przez Gemius we współpracy z Izbą Gospodarki Elektronicznej wynika, że w 2019 roku kupujący online stanowili już 62% wszystkich badanych internautów. Oznacza to znaczący wzrost w stosunku do roku poprzedniego, kiedy to dokonywanie zakupów online zadeklarowało 56% ankietowanych. Badanie wyraźnie pokazuje też, że konsumentom coraz bardziej zależy na rozwiązaniach ułatwiających i przyspieszających zakupy, m.in. nowoczesnych metodach płatności takich jak szybkie przelewy, BLIK czy karty zapamiętane w sklepie. Także w obszarze wyznaczonym przez unijną dyrektywę PSD2 powstaje coraz więcej interesujących projektów. Nowe inicjatywy promuje m.in. Fundacja FinTech Poland. Możemy tylko obserwować, jak zmienia się technologia finansowa, która wspiera rynek e-commerce. Członek Zarządu Fundacji, Piotr Brewiński, pokusił się o tezę, że tak ekspansywny rozwój może umocnić pozycję Polski i stać się domeną wzrostu gospodarczego naszego kraju. Co może na to wpłynąć?

Wzrost programu „Polska bezgotówkowa”

Program ten okazał się dużym sukcesem i zrzesza coraz większą liczbę polskich przedsiębiorców. Poza wydawcami kart, agentami rozliczeniowymi oraz Związkiem Banków Polskich, udział w projekcie bierze również rząd. Stara się wspierać innowacje oraz rozpowszechniać płatności bezgotówkowe, które są szybsze, dostępniejsze, a także bardziej ekologiczne od tradycyjnych.

Bezpłatny dostęp do programu spotkał się z uznaniem przedsiębiorców, dlatego w wielu punktach usługowych można spotkać małe i mobilne terminale, które nie wydają już drukowanych potwierdzeń, a wysyłają je bezpośrednio na maila! Niska prowizja i szybkie wypłaty sprawiły, że przedsiębiorcy, którzy nie do końca ufali nowoczesnej bankowości, teraz chętnie i pozytywnie mówią o „Polsce bezgotówkowej”. Możemy założyć, że w roku 2020 bezpłatne terminale pojawią się w jeszcze większej liczbie punktów, a płatności bezgotówkowe staną się dostępne niemal wszędzie.

A skoro mowa o płatnościach bezgotówkowych, nie sposób nie wspomnieć o BLIK-u

BLIK w ciągu ostatniego roku dobił do prawie pół miliarda wykonanych transakcji! Szybkie płatności w sklepach internetowych czy u dostawców usług wybiera coraz więcej osób. Coraz popularniejsze staje się też korzystanie z wypłat BLIK-iem w bankomatach. Mamy więc podstawy, by przewidywać, że niebawem BLIK zajmie jedno z czołowych miejsc na liście metod płatności w Polsce. Rośnie również rynek płatności za pomocą aplikacji mobilnych, stanowiący jedną z dróg rozwoju branży FinTech. Tradycyjne karty płatnicze wciąż jednak pozostają dominującym sposobem dokonywania płatności bezgotówkowych – i to raczej nie ulegnie zmianie w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Dalszy rozwój blockchain oraz kryptowalut

Rok 2019 upłynął pod znakiem rozwoju technologii blockchain oraz płatności za pomocą kryptowalut. Jak na razie dominują one w grach, wybranych miejscach na rynku e-commerce czy sklepach z aplikacjami mobilnymi. To jednak będzie się zmieniać, a pierwsze próby ekspansji możemy już obserwować na rynku szeroko rozumianych usług rozrywkowych.

Chmura krajowa

Kolejną pozytywną zmianą jest ogólnopolski program – chmura krajowa. Jest to zaawansowana technologia IT polegająca na udostępnieniu platformy zaprojektowanej z myślą o potrzebach przedsiębiorców. W państwach UE chmura krajowa stała się już normą i ponad połowa firm korzysta z tego rozwiązania, u nas – zaledwie (a może aż) 10%. Chmura oferuje przestrzeń dyskową dla sieci komputerowej czy usługę IaaS. Każdy przedsiębiorca znajdzie rozwiązanie dla siebie: od prostego utrzymania skrzynki pocztowej, aż po utrzymanie serwerów z danymi serwisów internetowych. Wszystko to dostępne zawsze i wszędzie, z dowolnego komputera z dostępem do Internetu. Partnerami akcji są PKO Bank Polski i Google.

Jak widać, rok 2020 może być przełomowy i wdrożyć programy, które nie zostały zrealizowane w latach ubiegłych. Większa robotyzacja i cyfryzacja życia to tylko kwestia czasu. Pojawią się inteligentne aplikacje na wzór asystenta Google, nowe metody płatności bezgotówkowych, a nawet… za pomocą lodówki. Prognozowany jest także wzrost udziału kryptowalut w płatnościach. Jedno jest pewne – najbliższe 12 miesięcy przyniesie wiele zmian, które wpłyną zarówno na przedsiębiorstwa, jak i konsumentów. Czego dokładnie możemy się spodziewać? Czas pokaże.

Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się