Podsumowanie roku 2018 : kierunki rozwoju płatności online w Polsce i na świecie

Blog
10.01.2019

Płatności online rozwijają się w ekspresowym tempie. Z roku na rok użytkownicy otrzymują nowe funkcjonalności, które ułatwiają dokonywanie transakcji. Czym zaskoczył rok 2018? W jakim kierunku zmierza płatność elektroniczna?

Aby zdobyć klienta, należy go przekonać do zakupu. Obecnie w transakcji pieniężnej liczy się przede wszystkim wygoda, bezpieczeństwo oraz szybkość. To główne kryteria wyboru konkretnego rozwiązania przez użytkownika. Dlatego ubiegły rok minął na zmianach i udoskonalaniu systemów płatności przez firmy, które oferują zakupy przez Internet. Wciąż rośnie także liczba posiadaczy smartfonów, co przekłada się na coraz większą popularność płatności mobilnych.

W krajach wysoko rozwiniętych nieustannie spada odsetek transakcji wykonywanych za pomocą gotówki. W Szwecji tylko ok. 1% wszystkich transakcji stanowią te z udziałem gotówki!Prywatność i bezpieczeństwo transakcji

Regularnie pojawiające się informacje o sprzedaży lub wycieku danych sprawiają, że użytkownicy tracą zaufanie do tradycyjnych rozwiązań i poszukują nowoczesnej, bezpiecznej alternatywy. Aby pozostać anonimowym, klient coraz częściej decyduje się na skorzystanie z takich narzędzi jak e-portfel. Wirtualny portfel to miejsce w sieci, w którym umieszczamy konkretną kwotę i w razie potrzeby dokonujemy za jego pomocą transakcji. Płatność elektroniczna odbywa się bez ujawniania danych, pozwala zatem na bezpieczne użytkowanie w Polsce i na świecie. Z tego samego powodu BLIK nieustannie zyskuje na popularności. Wykorzystywane w płatnościach kody są bowiem jednorazowe, przez co użytkownik nie musi w ogóle używać PIN-u przy płatnościach na terminalu, przez Internet czy podczas wypłacania gotówki z bankomatu.

Google Pay i Apple Pay

Płatności mobilne, za pomocą Google Pay i Apple Pay to prawdziwa rewolucja 2018 roku. Mimo, że rozwiązania tego typu były dostępne już kilka lat temu, płacenie telefonem jest codziennością od niedawna – zwłaszcza w Polsce. Do 2018 roku właściciele telefonów firmy Apple nie mogli wykorzystywać smartfonów do wykonywania transakcji mobilnych. Apple Pay zadebiutowało dopiero w czerwcu i z marszu stało się popularnie wykorzystywaną metodą płatności. Co ciekawe, jednocześnie możliwe stało się płacenie za pomocą smartwatchy.Rozwój bankowych aplikacji mobilnych

Kolejną tendencją, która w 2018 roku mocno się rozwinęła, jest tworzenie wszechstronnych aplikacji bankowych. Banki prześcigają się za to w dostosowywaniu aplikacji do potrzeb i oczekiwań klientów. W tym momencie z poziomu dedykowanych aplikacji bankowych można nie tylko wykonać szybki przelew, ale i wziąć pożyczkę czy zmienić limity na kontach oraz ustawić zlecenie stałego przelewu.

Aplikacje umożliwiają także wykonywanie przelewów natychmiastowych, z wykorzystaniem numeru telefonu odbiorcy.

Prognozy na najbliższe miesiące

Co przyniesie 2019 rok? Z pewnością transakcje bezgotówkowe będą się nieustannie rozwijać. W Londynie powstało Centrum Innowacji z inicjatywy Visy, promujące wypieranie płatności gotówkowych na rzecz pieniądza cyfrowego. Tego typu Centrum Innowacji działa także w Warszawie. Z pewnością banki będą coraz mocniej przenosiły się ze swoimi działaniami do sieci i będą zwracać szczególną uwagę na rozwój aplikacji mobilnych.


Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się