Na czym polegają płatności QR i kiedy się z nich korzysta?

Blog
23.10.2018

Na czym polegają płatności QR i kiedy się z nich korzysta? Kody QR pojawiły się kilka lat temu, a ich główną funkcją była informacja – o rozkładzie jazdy komunikacji, repertuarze kinowym czy ofercie firmy. W dobie transakcji bezgotówkowych kody zaczęto wykorzystywać do płatności, np. żeby zrobić szybki przelew. Jak to działa?

Skrót QR pochodzi od wyrażenia „Quick Respond”, czyli „Szybka Odpowiedź”, bo zgodnie z założeniem kody służą do przenoszenia informacji. W czarno-białym znaku graficznym może zmieścić się nawet 4 tysiące znaków, czyli kompletna i rozbudowana treść. Wszystko to z zewnątrz wygląda jak symbol złożony z małych kwadracików, jednak po zeskanowaniu kodu telefonem z kamerą na ekranie smartfona wyświetla się właściwa informacja. Aby ją odczytać na urządzeniu należy zainstalować specjalną aplikacją do odczytywania kodów QR.Szybki przelew dzięki kodom QR

Rozwój bankowości, transakcji bezgotówkowych i maksymalnego ułatwienia przesyłania pieniędzy sprawiły, że kody zaczęto wykorzystywać do dokonywania szybkich płatności. Jest to możliwe dzięki zintegrowaniu skanera kodów z aplikacją mobilną banku. W praktyce wszystkie faktury, rachunki czy dokumenty opatrzone kodem QR można zeskanować czytnikiem kodów w telefonie. Sfinalizowanie transakcji będzie jedynie wymagało naszej akceptacji.

Jak dokładnie wygląda szybki przelew za pomocą telefonu?

Pamiętajmy, że szybki przelew będzie możliwy tylko na smartfonie z zainstalowaną aplikacją do czytania kodów QR. Aby dokonać opłaty musimy uruchomić aplikację mobilną banku i wybrać opcję przelewu za pomocą zeskanowanego kodu. Zazwyczaj są one opisane jako „Skanuj i płać” lub „Przelew z kodem QR”, itp. Następnie aparatem telefonicznym skanujemy kod, co spowoduje wyświetlenie się na ekranie wszystkich zapisanych w nim danych, typu: nazwa sprzedawcy, adres czy numer konta. Sprawdzamy informacje i zatwierdzamy wykonanie transakcji. Szybki przelew automatycznie wychodzi z konta, bez potrzeby logowania się do banku lub ręcznego wpisywania informacji niezbędnych do transferu gotówki.

Dla kogo szybki przelew?

Płatność za pomocą kodu QR to przede wszystkim idealne rozwiązanie w branży usług i handlu. Szybki przelew za zakupy znacznie przyspieszy m. in. cały proces sprzedaży internetowej – od przekazania pieniędzy poprzez wysyłkę produktów. Jednak z kodów można także skutecznie korzystać w świecie offline. Z uwagi na błyskawiczne działanie systemu od zeskanowania kodu telefonem do opłacenia zamówienia mija jedynie kilkadziesiąt sekund. To zdecydowanie rewolucja w procesach transakcyjnych. Co ważne kody można nie tylko umieszczać na fakturach papierowych, wizytówce czy papierze firmowym, ale również przesyłać mailem. Istnieje opcja spersonalizowania kodów QR np. poprzez zmianę kolorów i dopasowaniu ich do wizualizacji sklepu lub marki. Opcja dostępna jest w większości banków posiadających aplikację mobilną. Prostota i szybkość operacji sprawiają, że szybki przelew QR to jedno z najlepszych rozwiązań w transakcjach bezgotówkowych.

Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się