Czym są i jakie korzyści dają płatności automatyczne?

Blog
21.01.2021

Płatności automatyczne to rodzaj płatności, która wykonywana jest bez konieczności podawania danych z każdą transakcją. Oznacza to, że nie trzeba podawać danych karty lub danych do przelewu, bo – zgodnie z tą metodą – są one zapisane w systemie obsługującym płatność. Na czym dokładnie polega usługa „automatic payment” i czy jest bezpieczna?

Pod określeniem płatności automatycznych kryją się dwa sposoby: płatności cykliczne i płatności jednym kliknięciem. Pierwsza metoda jest w pełni bezobsługowa. Po zarejestrowaniu usługi i jednorazowym podaniu danych, konto zostanie automatycznie obciążone w odpowiednim terminie. Klient może otrzymywać kilka dni wcześniej informacyjne przypomnienie o tej transakcji, jednak nie jest to wymagane. Płatność jednym kliknięciem także odbywa się z automatu, jednak przed uruchomieniem obciążenia wymaga potwierdzenia zapłaty właśnie jednym kliknięciem – w przycisk „zapłać”. W obu przypadkach klient może w każdym momencie zrezygnować z usługi, wstrzymując przelewy cykliczne lub „wypinając” kartę.

Kiedy sprawdzają się płatności automatyczne?

Płatności automatyczne to wygodna forma opłacania zobowiązań, które są regularne i stałe. Dzięki temu nie musimy pamiętać o comiesięcznych rachunkach, ratach czy abonamentach. Zadaniem klienta jest jedynie zapewnienie odpowiedniej sumy pieniędzy na koncie, aby transakcja mogła bez problemu dojść do skutku. Zwykle operatorzy płatności lub banki przypominają użytkownikowi dzień lub kilka dni wcześniej o zbliżającym się terminie przelewu, a to pozwala mu sprawdzić i ewentualnie uzupełnić braki środków. Większość operatorów automatycznych płatności umożliwia dokonywanie cyklicznych przelewów do wszystkich najważniejszych operatorów telefonii komórkowej, telewizji cyfrowej, internetu, dostawców prądu i gazu. Ponadto w niektórych miastach można dokonać także w ten sposób opłaty za wodę lub czynsz. W przypadku banków nie ma zaś żadnych ograniczeń – płatności cykliczne mogą się odbywać także między kontami dwóch osób prywatnych, zupełnie ze sobą niespokrewnionych. Płatności cykliczne z konta bankowego, na podstawie zlecenia przelewów, są wygodną opcją, której potencjał warto wykorzystać.

Czy płatności rekurencyjne (one click payment) są bezpieczne?

Podawanie wrażliwych danych, które znajdują się na karcie płatniczej może powodować dyskomfort i ograniczać zaufanie do tego typu transakcji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że operatorzy oferujący taką usługę, ponad wszystko przekładają bezpieczeństwo swoich klientów i biorą odpowiedzialność za podane dane. W związku z tym, stosują dodatkowe zabezpieczenia, np. nie wymagają podawania pełnego numeru karty płatniczej i kodu bezpieczeństwa, hasło jest zakodowane i znane wyłącznie właścicielowi konta. Ponadto dostawcy płatności automatycznych są nadzorowani przez Komisję Nadzoru Finansowego, co nakłada na nich obowiązek posiadania certyfikatu PCI DSS (potwierdzenie spełniania rygorystycznych standardów zapewniających bezpieczeństwo). Dodatkowo na bezpieczeństwo danych wpływa dyrektywa PSD2 z 2018 roku, która wprowadziła podwójną autoryzację. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy dane karty były wcześniej zapisane, może wystąpić konieczność zalogowania się do banku i podania hasła przy każdej transakcji.

Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się