Czym są e-portfele i dlaczego nieustannie zyskują na popularności?

Branża technologii finansowej stale się rozwija, oferując wygodne i bezpieczne opcje. Jedną z nich jest system płatniczy oparty na płatnościach za pomocą e-portfela. Jak działają i co sprawia, że portfele elektroniczne cieszą się tak dużym zainteresowaniem i zaufaniem użytkowników?E-portfel (inne nazwy to e-wallet, e-portmonetka, portfel cyfrowy lub portfel elektroniczny) to wirtualny odpowiednik tradycyjnego portfela. Oznacza to nie mniej, nie więcej, że trzymamy w nim pieniądze. A dokładniej – jest to konto założone w zewnętrznym przedsiębiorstwie, które zajmuje się płatnościami online. Pozwala ono na przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych w danej chwili. E-portfel umożliwia wpłatę i wypłatę środków (za pomocą przelewu lub karty), przesyłanie pieniędzy pomiędzy e-portfelami oraz podpinanie karty płatniczej. Tym samym otrzymujemy system, który pozwala swobodnie korzystać z zasobów na koncie, a wszystkie metody płatności są zapisane w jednym miejscu. Unikamy w ten sposób m.in. ciągłego podawania kodu CVV/CVC przy każdej transakcji wykonywanej za pomocą karty. Popularne e-portfele to: PayPal, Neteller i Skrill, jednak coraz więcej użytkowników wybiera także płatności Google Pay, Android Pay czy Apple Pay. E-portfel ma globalny zasięg i obsługiwany jest w ponad 200 krajach, a dodatkowo pozwala na zachowanie anonimowości podczas transakcji.

Jak korzystać z e-portfela?

Aby stworzyć e-portfel musimy mieć konto na danej platformie. Następnie podczas zakupów w momencie płatności logujemy się do portfela na telefonie za pomocą adresu e-mail i hasła oraz dokonujemy płatności. To wystarczy, aby dokonać transakcji, bez podawania dodatkowych danych. Możemy wydać tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście mamy w portfelu, co pozwala zachować kontrolę nad wydatkami. Jeśli jednak konieczna będzie większa kwota niż saldo w naszym wirtualnym portfelu, możemy dokonać dodatkowej płatności z poziomu elektronicznego portfela, ale za pomocą innych instrumentów, np. Przelewów24.

Bezpieczeństwo użytkowania e-portfela

To, co sprawia, że użytkownicy chętnie korzystają z opcji e-portfela to - oprócz oczywistej wygodny i komfortu – bezpieczeństwo. Czuwają nad nim firmy zewnętrzne, które zajmują się płatnościami online, stosując szereg wielowarstwowych zabezpieczeń. Aby zarejestrować konto użytkownik musi przejść przez proces weryfikacji. Z portfela może korzystać jedynie właściciel karty. Każdą transakcję należy zatwierdzić poprzez logowanie i podanie kodu PIN. W czasie transakcji nie przekazywane są dane wrażliwe, dzięki czemu kradzież jakichkolwiek informacji jest niemożliwa. Jedynym zastrzeżeniem jest korzystanie ze sprawdzonych i rzetelnych e-portfeli, jak np. PayPal czy płatności Google Pay.

Koszty korzystania z e-portfela

Założenie konta, a następnie prowadzenie e-portfela jest darmowe.

Przelewy realizowane są w czasie rzeczywistym i za nie także nie ponosimy opłat, bo przeniesione są na sprzedawców. Niektóre serwisy wymagają dodatkowej opłaty za transfer pomiędzy e-portfelami, przewalutowanie środków lub ich wypłatę z konta.


WRÓĆ DO BLOGA

16   IX
2019

Phishing w 2019 - jak z nim walczyć i się przed nim ustrzec?

Współcześnie największym problemem, z którym borykają się internauci korzystający z dóbr nowoczesności jest phishing. Warto wiedzieć, że można się od tego ustrzec.
13   IX
2019

Dyrektywa PSD2 - w jaki sposób wpłynie na bankowość elektroniczną? Prognozy na III kwartał 2019

Banki mające w swojej ofercie bankowość elektroniczną coraz głośniej mówią o tym, że 20 grudnia 2018 r. w życie weszła dyrektywa PSD2, która wprowadzi na rynek usług finansowych szereg zmian. III kwartał 2019 roku, a dokładniej 14 września br., to kolejne zmiany, których wprowadzenie ona zakłada.
13   IX
2019

krem de la krem – poczuj miętę do natury!

kremdelakrem.pl to internetowy sklep, w którym możesz wybierać wyłącznie spośród naturalnych, bezpiecznych dla skóry kosmetyków.