Częste metody wyłudzeń podczas płatności internetowych – na co uważać?

Blog
05.12.2018

Internet pełen jest możliwości, podobnie jak zagrożeń. Czasem jeden przelew przez Internet może kosztować nas o wiele więcej niż wartość transakcji. Jakie są najczęściej spotykane oszustwa internetowe i jak się przed nimi ustrzec?

Obecnie poprzez internet możemy załatwić większość finansowych spraw: zrobić zakupy, zapłacić rachunki czy zamówić bilety. Wszystko to za sprawą bankowości elektronicznej, która znacznie uprościła nasze życie. Jednocześnie wraz z coraz swobodniejszym dostępem do transakcji pojawiają się zagrożenia w formie wyłudzeń podczas płatności internetowych. Niestety oszustwa nie dotyczą jedynie dużych firm czy przedsiębiorców z imponującymi obrotami. Ofiarą cyberprzestępców może paść każdy posiadacz konta mailowego, profilu w social mediach czy kupujący w sklepie online. Warto znać najczęściej stosowane metody wyłudzeń, aby wiedzieć jak się przed nimi ustrzec.Phishing

Oszustwo polegające na wyłudzeniu danych wrażliwych. Działa na zasadzie e-maila z informacją, aby zalogować się na stronie banku i potwierdzić swoje dane osobowe. Kiedy klikniemy na dany link zostaniemy przekierowani na stronę, która jest imitacją banku lub sklepu internetowego. Niestety to najłatwiejszy sposób na pozyskanie wszelkich danych, które umożliwią zrobienie przelewu bankowego lub kradzież numerów karty kredytowej. Najlepszym rozwiązaniem jest nie otwieranie żadnych podejrzanych linków, zwłaszcza z nieznanych adresów. Prawdziwe banki nigdy nie wysyłają maili z prośbą o potwierdzenie danych. Najlepiej od razu kasować tego typu wiadomości.

Loteria

Bardzo popularny typ oszustwa, polegający na przesłaniu wiadomości email z informacją, że poszkodowany został zwycięzcą loterii. Aby odebrać należną nagrodę należy skontaktować się z organizatorem konkursu poprzez wpłacenie konkretnej kwoty. Kiedy poprzez link zalogujemy się na stronę banku, aby wykonać przelew przez Internet, nasze dane automatycznie zostaną skradzione i wykorzystane. W przypadku tego rodzaju oszustwa trzeba po prostu wykazać się czujnością. Faktem jest, że nie mogliśmy wygrać w loterii, jeśli w żadnej nie braliśmy udziału. A odebranie nagrody poprzez wpłatę pieniędzy jest co najmniej podejrzane.

Fałszywy sklep internetowy

Coraz częściej użytkownicy internetu narażeni są na fałszywe sklepy internetowe. Otrzymujemy email z takiego sklepu z prośbą o potwierdzenie danych. Wszelkie działania, płatności czy przelewy na takiej stronie wykonywane są bez protokołu https, czyli bez zielonej kłódki. Po dokonaniu płatności oszuści mają dostęp do konta bankowego, mogą zatem zrobić przelew przez Internet kradnąc gotówkę lub wykorzystać dane do wyprania pieniędzy.

Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się