Czas realizacji przelewów zagranicznych

Blog
02.02.2018

przelewy zagraniczne

Realizację przelewów zagranicznych umożliwiają wybrane banki oraz międzynarodowe systemy płatności. Czas doręczenia przelewu uzależniony jest głównie od tego, kiedy bank realizuje sesje wychodzące i przychodzące

Duże znaczenie mają także międzynarodowe systemy płatności SEPA (Single Euro Payments Area) i SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), scalające banki na całym świecie.

Czym różnią się przelewy zagraniczne SEPA i SWIFT?

 • System SEPA pozwala na realizację przelewu w walucie euro na terenie UE, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. W przypadku realizacji przelewu za pomocą systemu SEPA obowiązują zazwyczaj jednolite zasady transakcji. Niezbędny jest nr rachunku IBAN odbiorcy - czyli kod kraju poprzedzający pełny 26-cyfrowy nr konta bankowego oraz kod BIC odbiorcy podawany zazwyczaj na stronie internetowej banku. Przelew zagraniczny z wykorzystaniem systemu SEPA realizowany jest zazwyczaj następnego dnia roboczego, a przyspieszenie transakcji nie jest możliwe.

 • System SWIFT jest używany znacznie częściej. Służy do przesłania dowolnej walutyjest jednak wolniejszy od SEPA. Czas realizacji przelewu zajmuje około trzech dni roboczych. Istnieje jednak możliwość przyspieszenia całego procesu, poprzez wybranie jednej z trzech opcji księgowania przelewów SWIFT:
  • Spot: czas realizacji do trzech dni;
  • Tomnext: czas realizacji przelewu do 24 godzin;
  • Overnight: pod warunkiem zlecenia do godziny 13, przelew zostanie zrealizowany w tym samym dniu.

Wybranie przyspieszonej opcji księgowania wiąże się z dodatkowymi kosztami, które mogą trzykrotnie przewyższyć cenę przelewu tradycyjnego.

przelewy24

Czas realizacji przelewów zagranicznych w sklepach internetowych

Zagraniczne sklepy internetowe coraz częściej umożliwiają dokonanie zapłaty w trybie natychmiastowym. Do szybkich przekazów pieniężnych zalicza się:

 • Kartę walutową – płatność bezpośrednio w obcej walucie;

 • Dostępny system płatności online - przelew realizowany jest poprzez logowanie do banku oraz przelanie pieniędzy do sprzedawcy. W pierwszej kolejności trafia do systemu płatności, który przekazuje pieniądze na konto docelowe. To korzystne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają konta walutowego;

 • Płatność kartą Visa lub MasterCard w złotówkach.

W wyborze odpowiedniego przekazu pieniężnego w obcej walucie pomoże tabela opłat i prowizji za daną usługę. Każdy z wariantów gwarantuje sfinalizowanie transakcji w ciągu kilku minut. W przypadku zakupów to zdecydowanie najszybsza forma przelewów zagranicznych.

szybkie przelewy

Marketing Przelewy24

Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się