Zakupy w internecie są wygodne i bezpieczne, wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Oto kolejny artykuł, w którym podpowiadamy, kiedy należy być ostrożnym.
W przestrzeni medialnej regularnie prowadzone są kampanie zwiększające świadomość internautów, pomimo tego nadal nie wszyscy użytkownicy sieci potrafią rozpoznać działąnie oszustów. Co za tym idzie, wspomniane osoby nie podejmują podstawowych środków ostrożności i mogą narazić się na utratę wrażliwych danych lub pieniędzy.
W jaki sposób mogą działać oszuści?
Warto być świadomym potencjalnych zagrożeń, na jakie są narażone osoby, korzystające z zakupów online. Wiele z nich można bowiem łatwo rozpoznać:
- Kradzież danych osobowych - aby jej dokonać, przestępcy inicjują rozmowę, np. telefoniczną lub korespondencję na komunikatorach, podając się za pracowników instytucji bankowych. Jeśli uda im się pozyskać wrażliwe dane, mogą doprowadzić do wypłaty środków z konta swojej ofiary lub zaciągnięcia pożyczki.
- Phishing - również polega na podszywaniu się pod zaufane instytucje, np. banki, by wyłudzić poufne informacje. Phishing może mieć postać, np. fałszywych maili, które przekierowują do podstawionych stron www stworzonych przez oszustów.
- Niezabezpieczone strony www - dokonując płatności na niezabezpieczonej stronie internetowej, można łatwo narazić się na atak cyberprzestępców. Aby temu zapobiec, należy sprawdzić, czy w pasku adresowym widoczna jest ikona zamkniętej kłódki.
- Złośliwe oprogramowanie - wirusy lub inne złośliwe oprogramowanie, mogą skutecznie zainfekować komputer i rejestrować wpisywane hasła. To prosty sposób przestępców na kradzież danych karty płatniczej lub loginu i hasła do bankowości elektronicznej.
Jak chronić swoje dane podczas zakupów online?
Robiąc zakupy w sieci, porównujesz ceny i czas dostawy u poszczególnych sprzedawców. Wszystko po to, aby znaleźć najlepszą ofertę. Warto poświecić jeszcze dosłownie minutę na sprawdzenie, czy kupujesz na bezpiecznej stronie. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpiecznych zakupów w sieci.
1. Wybieraj sklepy internetowe o ugruntowanej pozycji na rynku
Przed dokonaniem zakupu, sprawdź opinie na temat sprzedawcy – im więcej będzie pozytywnych recenzji, tym lepiej. Możesz też sprawdzić jego dane w Krajowym Rejestrze Sądowym.
2. Sprawdź, na jakiej stronie jesteś
Zanim przejdziesz do płatności, zweryfikuj, czy adres sklepu rozpoczyna się od „https” (zamiast „http”). W ten sposób dowiesz się, czy witryna korzysta z protokołu SSL i jest odpowiednio zaszyfrowana. Upewnij się także, czy przy adresie strony znajduje się zamknięta kłódka.
3. Korzystaj z bezpiecznych metod płatności
Klienci rzadko korzystają już z tradycyjnych przelewów. Ten żmudny proces, może znacznie wydłużyć czas realizacji zamówienia oraz niesie ze sobą ryzyko pomyłki przy przepisywaniu danych odbiorcy. Zdecydowanie wygodniej jest skorzystać z szybkich płatności, oferowanych np. przez Przelewy24. Nowoczesne rozwiązania to także dodatkowe zabezpieczenia dla e-kupujących.
4. Wybieraj bezpieczne połączenia z internetem
Nie przeprowadzaj transakcji za pośrednictwem publicznej sieci Wi-Fi. Cczęsto nie są one zabezpieczone, co zwiększa ryzyko wystąpienia nadużyć ze strony cyberprzestępców.
5. Stosuj silne hasła i dwuetapowe uwierzytelnianie
Stosując mocne i unikalne hasła, możesz chronić swoje konta przed ewentualnym włamaniem. Dodatkowym zabezpieczeniem jest używanie dwuetapowego uwierzytelniania, które polega na tym, że przed zalogowaniem, musisz wpisać kod, który dostaniesz np. SMS-em.
6. Zachowaj zdrowy rozsądek
Podczas zakupów w sieci, nie ulegaj emocjom. Pamiętaj, że pośpiech nie jest dobrym doradcą. Skoncentruj się na wykonywanej aktualnie czynności, wszystko dokładnie czytaj i sprawdzaj.
Bezpieczne transakcje w aplikacjach mobilnych
Coraz więcej klientów robi zakupy za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Dlatego tak ważne jest, by również w tym miejscu zadbać o jak najlepszą ochronę. Jak to zrobić? W przypadku bezpieczeństwa transakcji w aplikacjach obowiązują podobne zasady, jak przy zakupach online na stronach www. Warto pamiętać o tym, aby:
- stosować dwuetapowe uwierzytelnianie,
- korzystać wyłącznie z zaufanych aplikacji,
- pamiętać o regularnych aktualizacjach,
- sprawdzić, czy podczas połączenia internetowego jest stosowany protokół szyfrowania (https).
Bezpieczeństwo transakcji w internecie powinno być ważne nie tylko dla użytkowników, ale też dla właścicieli sklepów internetowych. Oferując sprawdzone płatności, sklep zyskuje status zaufanego. Klienci wiedzą wtedy, że ich środki są bezpieczne i chętniej skorzystają z oferowanych produktów i usług.