Aplikacje do płatności mobilnych

Blog
30.07.2019

Płatności mobilne dysponują bardzo dużym potencjałem. Wiele wskazuje na to, że w ciągu trzech kolejnych lat takie nowoczesne płatności prawie dorównają kartom debetowym pod względem popularności (zobacz prognozy z raportu „Worldpay’s 2018 Global Payment Report”). Już teraz płatności mobilne w ujęciu globalnym są bardziej popularne niż karty kredytowe. Wykonywanie płatności przy pomocy urządzeń mobilnych nie jest możliwe bez odpowiedniego oprogramowania. Postanowiliśmy zatem zaprezentować ciekawe informacje o tym, które aplikacje do płatności mobilnych cieszą się największą popularnością w Polsce i na świecie.W skali globalnej przoduje WeChat oraz Alipay

Polska z całą pewnością jest perspektywicznym rynkiem dla płatności mobilnych. Świadczy o tym między innymi tempo, w jakim popularność zdobył system BLIK . Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w skali globalnej kluczowe znaczenie dla popularności mobilnych płatności mają inne, znacznie większe rynki. Chodzi przede wszystkim o Chiny. W tym kraju szczególną popularnością cieszą się aplikacje/platformy WeChat Pay oraz Alipay. Obecnie każda z nich posiada około jeden miliard użytkowników z całego świata. Zbliżoną liczbą użytkowników może się pochwalić także aplikacja Samsung Pay. Dla porównania, z aplikacji mobilnej PayPala obecnie korzysta około 250 milionów osób na całym świecie. Nieco bardziej popularny jest system system Apple Pay. Na początku 2019 r. używało go około 380 milionów ludzi. Mniejszą popularnością cieszy się aplikacja Amazon Pay (50 mln użytkowników w maju 2018 r.). Jeżeli natomiast chodzi o system system Google Pay, to 24 miliony użytkowników (dane z sierpnia 2017 r.)

W Polsce popularna jest m.in. technologia HCE

Po przeanalizowaniu danych z całego świata, warto teraz sprawdzić, jakie aplikacje lub systemy płatności mobilnych są popularne w naszym kraju. Z pomocą przychodzi analiza serwisu Cashless.pl. Wspomniany portal w październiku 2018 r. sprawdził, jakie warianty płatności mobilnych oferują największe krajowe banki. Tylko pięć z dwudziestu pięciu takich wiodących instytucji jesienią minionego roku nie proponowało klientom płatności mobilnych. Jeżeli chodzi o bardziej nowoczesne banki, to wśród nich największą popularnością cieszyły się następujące rozwiązania:

  • BLIK - oferowany przez 14 instytucji
  • Google Pay - dostępny w 14 bankach
  • Apple Pay - oferowany przez 11 instytucji
  • płatności HCE z aplikacji mobilnych na Androida - dostępne w 10 bankach

Mniej popularne okazały się płatności Garmin Pay (dostępne w 4 bankach) oraz Fitbit Pay (proponowane tylko przez jedną instytucję). Warto zwrócić uwagę na powyższe wyniki, ponieważ wybory krajowych banków związane z wdrażaniem poszczególnych systemów płatności mobilnych przekładają się na ich późniejszą popularność wśród konsumentów.


Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się