4 nietypowe i ciekawe sposoby płatności

Blog
28.01.2019

Płatność elektroniczna to jeden z najpopularniejszych sposobów dokonywania opłaty za zakupy i usługi. Coraz częściej pojawiają się metody, które mają ułatwić dokonywanie transakcji, jak np. portfel mobilny czy płatność telefonem. Jednak rozwój technologii sprawia, że metod jest znacznie więcej, a niektóre z nich bardzo oryginalne.

Kluczyki do samochodu

Nowoczesne gadżety ułatwiają nam życie na wiele sposobów – to, co jeszcze niedawno było raczej tylko ciekawostką, dziś staje się przedmiotem codziennego użytku. Trudno nie docenić ich wielofunkcyjności, czego oczywistym przykładem jest chociażby smartfon.

Cyfrowy kluczyk, który bezdotykowo otworzy i uruchomi samochód, a dodatkowo pomoże zapłacić np. na stacji benzynowej wydaje się być równie atrakcyjnym gadżetem.

Wearables

Werables to tzw. akcesoria ubieralne codziennego użytku, np. zegarek, obrączka czy opaska na fitness, które mają wbudowany komputer i zaawansowane technologie elektroniczne. Sprawia to, że za ich pomocą możemy dokonywać płatności zbliżeniowych. Wystarczy przyłożyć rękę do terminala płatniczego, aby wysłać sygnał do telefonu lub automatycznie opłacić transakcję. To niezwykle wygodny gadżet, dzięki któremu zapłacimy bez konieczności korzystania z karty lub smartfona. Według Mastercard do 2020 roku ponad połowa wearables będzie miała opcję płatności zbliżeniowej.Odcisk palca

Powstało wiele sposobów, pozwalających dokonać płatności bez użycia karty czy telefonu, więc pomiar biometryczny był tylko kwestią czasu. Hitachi opracował na zlecenie firmy Stahler pierwszy czytnik, który pozwala na potwierdzenie transakcji za pomocą odcisku palca. Wystarczy przyłożyć palec, aby urządzenie pobrało pomiar biometryczny i połączyło się z zaszyfrowanym systemem zawierającym dane oraz dostęp do konta klienta. Płatność elektroniczna odbywa się bez konieczności dodatkowej akceptacji transakcji. Od kwietnia 2019 roku posiadacze kart Mastercard będą mogli sami przekonać się jak działa ten sposób płatności i skorzystać z biometrycznych technik uwierzytelniania – odciskiem palca i rysami twarzy!

„Płatności uśmiechem”

W chińskich restauracjach KFC w mieście Hangzhou można zapłacić za zamówienie uśmiechem. Wszystko to dzięki specjalnemu systemowi do obsługi klientów Alipay, który rozpoznaje twarze. Po wyborze posiłku wystarczy uśmiechnąć się do kamery 3D i potwierdzić transakcję na telefonie – bez PINu czy zbliżania karty. System nie akceptuje zdjęć, nie ma zatem mowy o żadnym oszustwie.


Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się