Dyrektywa PSD2 - w jaki sposób wpłynie na bankowość elektroniczną? Prognozy na III kwartał 2019

Blog
13.09.2019

Banki mające w swojej ofercie bankowość elektroniczną coraz głośniej mówią o tym, że 20 grudnia 2018 r. w życie weszła dyrektywa PSD2, która wprowadzi na rynek usług finansowych szereg zmian. III kwartał 2019 roku, a dokładniej 14 września br., to kolejne zmiany, których wprowadzenie ona zakłada. Niemalże każdy z nas z korzysta z bankowości internetowej, więc warto wiedzieć, na co powinniśmy być przygotowani.

Najważniejszym aspektem, który zmieni się na plus dla użytkowników bankowości elektronicznej jest zwiększenie bezpieczeństwa korzystania z takich usług. Bezpieczne płatności przez telefon to jeden z priorytetów, o które zadbano przy wprowadzeniu dyrektywy PSD2, jak i również maksymalne zabezpieczenie płatności kartą.

2FA – podwójne uwierzytelnienie użytkownika

Dyrektywa określa, że Twój bank powinien od września 2019 korzystać z przynajmniej z 2 na 3 możliwości weryfikacji Twojej tożsamości. Są to:

  • przedmiot, który posiadasz (np. telefon komórkowy, tablet),
  • informacja, którą znasz (np. hasło, kod PIN),
  • element Twojego wyglądu (np. linie papilarne palca, Twoja twarz).

Wraz z jej wprowadzeniem banki będą miały obowiązek wprowadzić logowanie dwuetapowe do swoich usług online. Oznacza to, że poza wprowadzeniem swojego numeru klienta (loginu) oraz hasła zabezpieczającego (albo odcisku palca), będziemy także musieli uwierzytelnić transakcję przez podanie kodu, który otrzymamy smsem na podany w banku numer telefonu, albo w powiadomieniu push naszej aplikacji na smartfonie. Ponadto będziemy mogli także wskazać jedno urządzenie, określane mianem zaufanego – na nim nie będzie obowiązywać dwuetapowy proces potwierdzenia logowania/transakcji.

Kod PIN nawet przy transakcjach poniżej 50 zł

W przypadku płatności kartą dyrektywa PSD2 wprowadza dwa działania, z których właściwe sobie może wybrać bank. Ma do wyboru limit ilościowy, albo wartościowy.

  • Limit ilościowy – określi nam, że do 5 transakcji zbliżeniowych/dotykowych poniżej 50 zł możemy wykonać bez podawania kodu PIN. Każdą kolejną będziemy już musieli potwierdzić. Zasada ta ma jednak nie obowiązywać w przypadku np. biletomatów z biletami komunikacji miejskich, bądź innych elektronicznych maszynach, które często nie dają możliwości wprowadzenia cyfr.
  • Limit wartościowy – przy takim wyborze, bank określi jaką dzienną wartość transakcji możemy wykonać bez podawania kodu PIN. Dyrektywa określa jedynie granicę maksymalnej kwoty – płatności w sumie nie mogą wg niej przekraczać 150 euro. Jednak banki indywidualnie określą swoje limity.
Otwarta bankowość – TPP

Otwarta bankowość oznacza, że za naszą zgodą bank będzie mógł podać dane na temat prowadzonych przez nas rachunków, albo zlecać realizację płatności podmiotom trzecim, tzw. Third Party Providers - TPP.

Przykładowo, jeśli jesteśmy właścicielami kilku rachunków bankowych w różnych instytucjach finansowych, będziemy mogli obsługiwać wszystkie konta za pomocą jednej, prostej aplikacji.

Wszystkie powyższe zmiany mają zadbać o bezpieczne płatności przez telefon oraz komputer. Mają sprawić, że będzie mniej cyfrowych kradzieży i włamań na konta bankowe. Wszystko, by użytkownicy czuli się po prostu bezpieczniej w sieci.

Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się