Czy smartfony zastąpią karty płatnicze

Blog
12.03.2018

przyszłość płatności

Mobilna rewolucja w płatnościach jeszcze nie nastąpiła. Jednak chwila, kiedy telefony zaczną wypierać plastikowe karty płatnicze wydaje się coraz bliższa. Czy finalizowanie transakcji za pomocą smartfonów odniesie sukces na miarę tradycyjnych kart płatniczych?

Płatności mobilne zostały stworzone z myślą o kliencie nowoczesnym, ceniącym wygodę i brak ograniczeń. Umożliwiają dokonywanie płatności w dowolnej chwili, bez konieczności pamiętania o zabraniu portfela czy kart płatniczych. Wystarczy telefon komórkowy i odpowiednia aplikacja, aby zapłacić za towar czy usługę, wypłacić środki z bankomatu albo dokonać przelewu na numer telefonu.

Płatność telefonem – szybko i bezpiecznie

Płatności mobilne oznaczają dokonywanie płatności za pośrednictwem bankowych aplikacji mobilnych oraz elektronicznych portfeli, dostępnych na smartfonach. Liczba transakcji bezgotówkowych z roku na rok wzrasta, a banki oraz operatorzy płatności mobilnych zapewniają o wygodzie, łatwości w użytkowaniu i bezpieczeństwie aplikacji. Większość z nich wprowadza zaawansowane systemy zabezpieczeń i unowocześnia sposoby autoryzujące płatność. Do dziś najpopularniejszym sposobem zatwierdzenia transakcji jest wprowadzenie kodu PIN. Stosuje się również kody SMS, a coraz częściej użytkownicy mogą uczynić to także za pomocą odcisku palca weryfikującego tożsamość.

Rodzaje płatności mobilnych

Rozwiązania technologiczne dla transakcji mobilnych dzielą się na dwie główne kategorie:

  • Płatności mobilne zbliżeniowe – wykorzystują technologię NFC. Sposób ten przypomina użytkowanie karty zbliżeniowej. Płatności przez łącze radiowe odbywają się za sprawą zbliżenia telefonu do terminala. Wówczas urządzenie transmituje dane w postaci zaszyfrowanej, co gwarantuje wysoki poziom zabezpieczenia. Aby móc dokonywać płatności NFC, niezbędny jest telefon wyposażony w antenę NFC oraz karta SIM, która obsługuje NFC. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie w telefonie aplikacji umożliwiających wykonywanie płatności zbliżeniowych. Przed rozpoczęciem płatności należy dodać do aplikacji listę kart płatniczych, z których będziemy korzystać.

  • Płatności mobilne zdalne – opierają się o połączenie między telefonem a serwerem za pomocą wiadomości SMS lub Internetu. Za przykład może posłużyć system BLIK, opracowany przez Polski Standard Płatności, w którym stosowany jest kod działający wyłącznie 2 minuty. Następnie znika on bezpowrotnie i nie może zostać więcej wykorzystany.

przyszłośc karty płatniczej

Przyszłość karty płatniczej

Wszystko wskazuje na to, że w XXI wieku wciąż będziemy płacili kartami, jednak te mogą być skrzętnie ukryte w smartfonach. Jest to niezwykle wygodny sposób, który niesie wiele korzyści dla klientów – m. in. szybki dostęp do wirtualnego portfela, kontrola wydatków, uczestnictwo w programach lojalnościowych. Już dziś wiele banków wprowadza możliwość instalowania karty płatniczej w smartfonie. Jest to odpowiedź na potrzeby klientów, którzy w smartfonach coraz chętniej przechowują najważniejsze informacje. Upowszechnienie się płatności mobilnych przy finalizowaniu transakcji jest coraz bliższe. Smartfony nie zastąpią kart płatniczych, lecz zmienią ich oblicze. Dlaczego? Ponieważ jest to bezpieczna, wygodna i nowoczesna metoda przechowywania i dysponowania gotówką.

Marketing Przelewy24

Udostępnij:
Podobne artykuły

Załóż konto i zacznij zarabiać

Poznaj kompleksowe rozwiązania dla Twojego biznesu.

Zarejestruj się