Jak nie paść ofiarą oszustów internetowych

Skala internetowych nadużyć pozwala wysunąć wniosek, że ostrzeżenia i porady dotyczące ostrożności w sieci nie docierają do wystarczającej liczby kupujących online. Przedstawiamy kilka żelaznych zasad płacenia online licząc, że dzięki swojej czujności i naszym zaleceniom, nie padniesz nigdy ofiarą internetowego złodzieja.

1. Kupuj tylko z zaufanego źródła

Zalecenie może wydać się trywialne, jednak jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa zakupów jest i będzie rzetelna weryfikacja sprzedawcy. Przed dokonaniem płatności wejdź w posiadanie jego danych kontaktowych, w tym działającego numeru telefonu. Większość operatorów płatności nie podejmuje współpracy z osobami fizycznymi, nieposiadającymi działalności gospodarczej. Niech twój niepokój wzbudzi więc link do płatności za pośrednictwem jednego z operatorów przysłany przez osobę chcącą np. odsprzedać bilet na koncert.

2. Zawsze sprawdzaj pasek adresu na stronie operatora płatności

Kluczowym momentem transakcji internetowej jest wybranie metody płatności na formatce operatora i dokończenie jej na stronie banku. Dlatego zwróć szczególną uwagę na pasek adresowy, w którym powinien znaleźć się wyłącznie prawidłowy adres operatora. Dla porównania, zestawienie strony oszusta i serwisu Przelewy24.

3. Po raz kolejny sprawdź pasek adresu po przekierowaniu na stronę banku

Przekierowanie na stronę logowania do bankowości internetowej jest kolejnym etapem, w którym bezwzględnie należy potwierdzić prawidłowość adresu. Przykład oszustwa:

4. Weryfikuj sklep, w którym kupujesz

Działalność rzetelnego sprzedawcy nie może w żaden sposób naruszać przepisów obowiązującego prawa. Szczególny nacisk kładziony jest na respektowanie ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, tzn. na stronie widnieć musi aktualny, czytelny i zrozumiały regulamin, zawierający m.in. numery rejestracyjne firmy, w zależności od prowadzonej działalności: REGON, NIP, KRS, informację o możliwości odstąpienia od zamówienia i procedurze zwrotu środków na konto klienta. Dodatkowo, dane osobowe klientów powinny być szczególnie chronione i przetwarzane tylko w niezbędnym zakresie, o czym mówi Ustawa o ochronie danych osobowych.

5. Interpretuj prawidłowo „zieloną kłódkę”

Zweryfikuj, czy w obrębie okna przeglądarki internetowej znajduje się symbol kłódki na zielonym tle, który gwarantuje szyfrowanie sesji specjalnym protokołem SSL/TLS, potwierdzającym bezpieczną komunikację. W zależności od przeglądarki, kłódka może się pojawić w pasku adresu lub w pasku stanu w dolnej części ekranu. Kliknij w kłódkę i sprawdź, czy wyświetlany certyfikat jest aktualny, przypisany firmie, na stronie której się znajdujesz oraz zweryfikowany przez wiarygodną instytucję certyfikującą, np. Thawte, Inc. Nigdy nie podawaj hasła do bankowości elektronicznej na pośredniczących stronach zewnętrznych.

Na koniec, pamiętaj, że w razie wszelkich wątpliwości, po prostu zadzwoń lub napisz, zawsze chętnie doradzimy.

+48 61 642 93 44

serwis@przelewy24.pl

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

30   VI
2020
25   VI
2020

E-Izba Friday z CCO Przelewy24

W piątek, 3 lipca o 9:00 zapraszamy na e-Izba Friday z udziałem CCO Przelewy24, Jackiem Kineckiego.
23   VI
2020

Przelewy24 partnerem nowego raportu "Omni-commerce. Kupuję wygodnie."

Przelewy24 to główny partner piątej edycja raportu, wzbogaconej w tym roku o wpływ COVID-19 na zachowania zakupowe Polaków.